Kültür turlarının amacı gittiğiniz bölgeyi doğal güzellikleri, tarihi eserleri, kültürü, insanları, mutfağı, eğlenceleri ve akla gelebilecek her türlü ayrıntısıyla tanımayı amaçlar. Bunu da o sürede yapacağınız standart bir tatilden daha uygun fiyata yapar. Çünkü tatil şirketlerinin yolculuğu elverişli kılacak oteller ve restoranlarla anlaşmaları vardır. Böylece sorunsuz bir şekilde otobüsünüzde yolculuk yaparsınız.

 

Kültür turları ikiye ayrılır: yurtiçi turları ve yurtdışı turları.

Yurtdışı turları dünyanın çeşitli yerlerine yapılır. Avrupa’daki başkenlerden Güney Afrika’da safari turlarına kadar birçok seçeneğiniz bulunur. Bu turlar gidilecek ülkeye göre vizeli ya da vizesiz, uçaklı ya da otobüslü olabilir. Haftasonu turları arayışındaysanız Yunanistan ve Bulgaristan turları hem kısa sürede bir ülke gezmenizi sağlayacak hem de vaktiniz ve nakdinizi fazla harcatmayacak. Daha uzun süreli turlar için zaman ve bütçe ayırabiliyorsanız Paris’ten Moskova’ya, Tunus’tan İskoçya’ya kadar geniş bir tur yelpazesi sizi bekliyor.

 

Türkiye’nin zengin doğal ve tarihi güzelliklerini göz önünde bulundurursak yurtiçi turları size tatminin ötesinde büyük bir keyif verecek. Ülkemizin dört bir yanında gezilip görülecek o kadar çok şey var ki… Kuzeye Karadeniz turları, güneydoğuya GAP turları, İç Anadolu’ya Kapadokya turları, batıya ve güneye Ege Akdeniz turları… Marmara Bölgesi’nde Trakya’ya günübirlik turlar veya haftasonu turları bulabilirsiniz. Yurtiçi turlar antik çağlardaki isimlerinden ilham alınarak da adlandırılır. Dolayısıyla, direkt Ege Akdeniz turu yerine farklı isimlerle karşılaşabilirsiniz. Örneğin, Fethiye ve Muğla arasındaki turlar Likya turu olarak adlandırılabilir. İyonya turu Ege sahillerini, Çeşme ve Kuşadası gibi merkezleri kapsar. Karya turuna Datça yarımadasındaki Knidos dahildir. Pamfilya turunda Antalya’da Likya’nın bittiği yerden sonrasını gezersiniz. Aynı şekilde Frigya turunda Kütahya ve çevresinde Friglerin izini sürebilirsiniz. Misya turu, Ayvalık ve Bozcaada bölgesini kasteder. Bu bilgileri ve ayrıntılarını tatil şirketinin tur bilgilerinden okuyabilir, şirketi arayarak bizzat bilgi alabilirsiniz.

 

Kültür turları her yaştan insanın, her mevsimde tercih ettiği bir seyahat ve tatil türü. İstikamet ve fiyatlardaki çeşitlilikler kültür turlarını daha da cazip kılıyor. Kültür turlarına bir giden tekrar tekrar gidiyor. Hala kültür turuna katılmadıysanız veya görmediğiniz yerler varsa hiç vakit kaybetmemenizi tavsiye ederiz.